Illinois I-mark

Chemical and Biomolecular Engineering

Congrats to this year’s Undergrad Research Symposium winners

As part of their undergraduate experience, many Chemical and Biomolecular Engineering students work in research labs of the department’s world-class faculty. The Undergraduate Research Symposium provides students with the opportunity to showcase their work on topics ranging from biofuels to tissue engineering.

2016 ChBE Undergraduate Research Symposium
2016 ChBE Undergraduate Research Symposium

The annual event is organized by Omega Chi Epsilon, the national honor society for chemical engineering. The department invites alumni and friends to judge the poster presentations.

Thanks to this year’s symposium judges: Shawn Cullen, Lyondell Basell; Paul Jahn, BS ’81, Middough; Sarah Kuhl, BS ’15, Clorox; Aimee Nugent, BS ’15, Pepsico; and Rouema Vukovich, BS ’89, Dow AgroSciences.

Congratulations to this year’s winners!

2016 symposium winners Yasheen Jadidi and SiiHong William Lau (3rd place), Rebecca Boehning (2nd place), Shayta Roy (1st place), Dr. Paul Kenis, Department Head.
2016 symposium winners Yasheen Jadidi and SiiHong William Lau (3rd place), Rebecca Boehning (2nd place), Shayta Roy (1st place), Dr. Paul Kenis, Department Head.

First place: Shayta Roy, “Multi-compartment Biomaterial Scaffolds to Promote Mesenchymal Stem Cell Differentiation and Proliferation at Tendon Bone Junction.”

Second place: Rebecca Boehning, “Vapor Diffusion for Fabricating Large Single Crystals for Flexible Electronics.”

Third place: SiiHong William Lau and Yasheen Jadidi with “Selective Upgrading of Biomass Fuels by Continuous-Flow Homogeneous Catalysis.”

 

In addition to the winners, this year’s participants included the following:

Kevin Erning (Harley Group), Reinforcement of Collagen Scaffolds via Incorporation of Polycaprolactone Frame Enhances Mechanical Robustness.

Christian Coonrod (Flaherty Group), Factors that Control Selectivity during Hydrodeoxygenation on NixPy Clusters.

Jake Gold (Kenis Group), Electrochemical Reduction of CO2 Using Carbon Nanotubes.

Linyang Ju (Zhao Group), Developing High-throughput DNA Characterization Methods for Advanced Biomanufacturing.

Byeongjin Kang (Seebauer Group), Use of Hydrogen in Defect Engineering of TiO2.

Dongkwan Lee (Bailey Group), Microfluidic Incubation Optimization for Precise Control of Reaction Time.

Xun Lu (Kenis Group), Combining CO2 Capture with Electrochemical Reduction using Deep Eutectic Solvents.

Pimpisa Pechvijitra (Murphy Group), The Binding Affinity and Protein Secondary Structure of Mutated α-syn on Different Sizes of Au NPs.

Mark Triezenberg (Flaherty Group), Copper Catalyst Design for Controlling Dehydrogenation and Esterification Selectivity.

Alan Vucetic (Harley Group), Designing a Fiber Reinforced Biomaterial Platform to Increase Mechanical Properties and Bioactivity for Multi-Tissue Regeneration.

Yuying Wu (Zhao Group), Genome-wide Screening for Improved Fatty Alcohol Production in Yeast using a Biosensor.

Thanks to this year's judges (from left): Sarah Kuhl, BS ’15, Clorox; Aimee Nugent, BS ’15, Pepsico; Shawn Cullen, Lyondell Basell; Rouema Vukovich, BS ’89, Dow AgroSciences; and Paul Jahn, BS ’81, Middough.
Thanks to this year’s judges (from left): Sarah Kuhl, BS ’15, Clorox; Aimee Nugent, BS ’15, Pepsico; Shawn Cullen, Lyondell Basell; Rouema Vukovich, BS ’89, Dow AgroSciences; and Paul Jahn, BS ’81, Middough.
Cookie Settings